Paszteciki to wyśmienita przekąska, ale także idealny dodatek do barszczu, rosołu, gulaszu czy zupy grzybowej. Smakołyki te od jakiegoś czasu pojawiają się jako jedna z potraw na Boże Narodzenie. Postne paszteciki z kapustą i grzybami stanowią bowiem pyszną alternatywę dla tradycyjnych uszek!

Najważniejszym elementem każdych pasztecików jest ich farsz. To on sprawia, że są tak wyjątkowe. Najpopularniejsze są paszteciki z kapustą i grzybami oraz paszteciki z mięsem, ale na stołach coraz częściej pojawiają się także te z najróżniejszymi farszami - z serem, szpinakiem czy kaszą.

Zaletą pasztecików jest z pewnością fakt, że można serwować je na ciepło lub zimno i co ważne - w każdej wersji smakują znakomicie. Ciasto na paszteciki można przygotować według preferencji. Równie dobrze smakują te przygotowane na bazie ciasta drożdżowego, półkruchego jak i te z ciasta francuskiego.

Świetną wiadomością dla wszystkich lubiących kuchenne eksperymenty jest fakt, że przepis na paszteciki można dowolnie modyfikować, tworząc w ten sposób oryginalne przysmaki.

Sprawdź przepisy na paszteciki - te do barszczu i nie tylko!
Paszteciki drożdżowe

Paszteciki drożdżowe

Puszyste paszteciki drożdżowe to pyszna propozycja na imprezy. Można je zrobić z farszem mięsnym, warzywnym lub grzybowym. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ciasto drożdżowe na paszteciki. Można je zrobić ze świeżych lub suszonych drożdży, przy czym druga wersja jest nieco szybsza. Odpowiednio wyrośnięte ciasto daje nam po upieczeniu pulchne paszteciki, którym trudno się oprzeć. Takie bułeczki można wykorzystać jako dodatki do zupy lub zjeść na drugie śniadanie.
 

Paszteciki z kapustą i grzybami

Paszteciki z kapustą i grzybami

Na Wigilię i nie tylko – paszteciki z kapustą to znakomity dodatek do czerwonego barszczu. Są proste w przygotowaniu. Wystarczy kiszoną kapustę poddusić a następnie wyłożyć na ciasto drożdżowe, kruche lub francuskie. Po upieczeniu paszteciki są wyraziste w smaku i mają cudowny aromat. Warto skusić się również na paszteciki z kapusty i pieczarek lub grzybów leśnych – mają one jeszcze lepszy smak!

Rogaliki z ciasta francuskiego

Rogaliki z ciasta francuskiego

Rogaliki z ciasta francuskiego stanowią lekką i pożywną przekąskę. Można przygotować je w wersji słodkiej bądź wytrawnej. Rogaliki doskonale komponują się z czekoladą, owocami, kremami, dżemami oraz marmoladami. Gotowe wypieki zazwyczaj polewa się lukrem albo karmelem lub też posypuje cukrem pudrem, cukrem dekoracyjnym, sezamem, makiem, wiórkami kokosowymi i migdałami. Rogaliki z ciasta francuskiego na słono można przygotować z dodatkiem wędliny, ryb, sera, twarogu, pieczarek, warzyw, ziół i przypraw.

Tarta z ciasta francuskiego

Tarta z ciasta francuskiego

Tarta z ciasta francuskiego na słodko lub słono to idealny pomysł na przekąskę. Dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można ją zrobić z różnych składników. Na tarcie wegetariańskiej świetnie sprawdzają się szpinak, brokuły, cukinia i pomidorki koktajlowe, w wersji mięsnej – kurczak i mięso mielone, a w słodkiej – owoce. Ciasto francuskie tworzy chrupiący spód, a składniki przykrywa roztopiony ser żółty. Porcje okrągłej tarty z ciasta francuskiego wyglądają jak kawałki pizzy.

Sakiewki z ciasta francuskiego

Sakiewki z ciasta francuskiego

Sakiewki to idealny pomysł na szybką i smaczną przekąskę. Jest to dowolny farsz zawinięty w małe kawałki ciasta. Planując męskie spotkanie, warto jest użyć kurczaka lub wieprzowego mięsa mielonego. Wegetarianie świetnie komponują w cieście warzywa, takie jak brokuły, szpinak lub cukinia. Sakiewki pięknie prezentują się na stole, a ciasto francuskie nadaje im słodki smak i delikatny aromat.

Pizza na cieście francuskim

Pizza na cieście francuskim

Pizza na cieście francuskim nie jest mniej kaloryczna niż klasyczna wersja placka. Ważne jest używanie jedynie niezbyt mokrych składników, gdyż spód szybko nasiąknie i rozmięknie. Ciasto francuskie wystarczy rozwinąć na lekko natłuszczonej blasze, ponakłuwać widelcem i podpiec w nagrzanym piekarniku. Można posmarować spód pizzy koncentratem pomidorowym z ziołami, rozłożyć składniki, np. podsmażony szpinak z czosnkiem, cebulą i serem feta i zapiekać do lekkiego zbrązowienia brzegów.

Paszteciki ze szpinakiem

Paszteciki ze szpinakiem

Paszteciki ze szpinakiem można przygotować zarówno w cieście francuskim, jak i drożdżowym. W obu przypadkach szpinak (jeśli jest mrożony) należy rozmrozić i odsączyć na sicie. Kolejno dodaje się do niego np. poszatkowany czosnek, ser feta, jajka oraz przyprawy – pieprz, oregano lub gałkę muszkatołową. Piekąc paszteciki, warto ich boki posklejać, ponieważ szpinak podczas pieczenia lubi wypływać na blachę. Ciasto na paszteciki po wierzchu można posypać sezamem lub makiem.

Pasztecik szczeciński

Pasztecik szczeciński

Pasztecik szczeciński to smażone ciasto drożdżowe nadziewane mieszanką mięsną lub warzywną. Jest to potrawa pochodząca ze Szczecina. Tradycyjne nadzienie składa się z wieprzowiny zmieszanej z wołowiną, kapusty z grzybami, sera i pieczarek. W PRL-u popularna była wersja pasztecików szczecińskich wypełnianych pastą jajeczną. Ciasto jest z zewnątrz kruche, a w środku delikatne i miękkie. Paszteciki szczecińskie podaje się zazwyczaj z niezabielanym, aromatycznym, czerwonym barszczem.

Paszteciki z mięsem

Paszteciki z mięsem

Mięso mielone to baza do wielu farszy. Można z nim zrobić naleśniki, tarty, jak i pyszne paszteciki. Najlepiej smakują te na bazie ciasta drożdżowego. Puszyste, z wyrazistym nadzieniem, są idealną przekąską. Jeśli zastanawiasz się, jak urozmaicić farsz, nie jest to trudne. Wystarczy do mięsa dodać pieczarki, kapustę, suszone pomidory lub cebulę. Paszteciki drożdżowe z mięsem warto podawać z sosem pomidorowym, czosnkowym lub z czystym barszczem.

Paszteciki z ciasta francuskiego

Paszteciki z ciasta francuskiego

Proste i szybkie w przygotowaniu paszteciki? To możliwe – wystarczy sięgnąć po ciasto francuskie. W ten sposób zrobimy pyszne przekąski w zaledwie 30 minut. Na rozwałkowane i pokrojone ciasto należy wyłożyć farsz i zawinąć. Następnie wytrawne ciastka piecze się w 200 st. C przez ok. 15-20 minut. Dzięki tej metodzie można zrobić paszteciki z mięsem, szpinakiem lub pieczarkami, które idealnie sprawdzą się do barszczu.

Paszteciki z pieczarkami

Paszteciki z pieczarkami

Paszteciki z grzybami to znakomity dodatek do zup. Kiedy nie mamy pod ręką grzybów leśnych, warto sięgnąć po pieczarki. Stanowią idealne nadzienie do każdego rodzaju pasztecików – zarówno tych z ciasta francuskiego, jak i drożdżowego czy kruchego. Farsz warto dodatkowo wzbogacić kiszoną kapustą lub suszonymi pomidorami. Po upieczeniu paszteciki można serwować jako przystawkę lub dodatek do barszczu.

Znaleźliśmy 481 przepisów w kategorii Paszteciki

Fasolowe paszteciki

Fasolowe paszteciki

jaga85 jaga85
3

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: