Czerwone buraki, zielona sałata i biały kalafior. Warzywa potrafią tworzyć na naszym talerzu istną symfonię smaków i barw. Letnie sałatki skąpane w soku z cytryny lub zimowe sałaty ukryte pod warstwą majonezu, dostarczają nam cennych wartości odżywczych przez cały rok. Z tych wartościowych składników powstają klasyczne dodatki do potraw, takie jak warzywa na parze, smażone albo polane sosem. Zaskakują nas pesto z rukoli albo muffiny z papryką.
Warzywa dodaje się do większości zup, dzięki czemu zyskują swój niezwykły smak i aromat. Faszeruje się nimi mięsa, dodaje do kotletów, a nawet tworzy z nich sosy. Często sięgamy po warzywa, nie zdając sobie z tego sprawy. Wyobrażacie sobie gołąbki albo sajgonki bez warzyw? Każdy kraj posiada w swoim dorobku kulinarnym dania z warzyw. Ich różnorodność sprawia, że nie potrafią się znudzić.
Warzywa i owoce należą do najzdrowszej grupy produktów spożywczych. Jedzenie warzyw zaleca się w szczególności osobom odchudzającym się, chorym na cukrzycę, kobietom w ciąży oraz dzieciom. W polskiej kuchni najczęściej wykorzystuje się: ziemniaki, pomidory, ogórki, kapustę, buraki oraz cebulę. Warzywa, które można jeść na surowo to np. papryka, marchewka, kalarepa, rzodkiewka, papryka. Z produktów roślinnych przygotowuje się dodatki do dań głównych, sałatki, sosy, przetwory, przekąski, zupy i potrawy wegetariańskie. Warzywa można gotować, piec, grillować, dusić, smażyć lub marynować np. w occie. Mrożone warzywa wykorzystuje się np. do dań z ryżem i kurczakiem oraz zup. Rośliny strączkowe np. soja, fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, groszek zielony są bogatym źródłem białka roślinnego. Z warzyw liściastych jak: brukselka, sałata, szpinak, rukola można przygotować smaczne i zdrowe sałatki np. z sosem czosnkowym, winegret lub ziołowym. Pieczone warzywa w piekarniku to dobry dodatek do obiadu np. bataty, czyli słodkie ziemniaki, można podać w postaci frytek.
Warzywa korzeniowe
Warzywa korzeniowe to wszystkie rośliny, z których jadalną częścią jest korzeń, np. marchewka, pietruszka, seler oraz burak ćwikłowy. Na nich najczęściej gotuje się warzywne wywary do zupy, robi się surówki, sałatki lub dodatki do dań na ciepło lub zimno.
Pieczone i suszone warzywa
Suszone warzywa, czyli tak zwana włoszczyzna, najczęściej wykorzystywane są do zup, sosów lub duszonego mięsa. Przyprawa powstaje z naturalnie wysuszonych warzyw, bez dodatku soli. Gotowe susze warzywne można dostać np. z cebuli, papryki, marchewki, pietruszki, pora oraz selera. Z warzyw można zrobić domowe chipsy z piekarnika. Przekąski robi się np. z ziemniaków, batatów, marchewki, ogórków, buraków lub pietruszki. Bardzo cienko pokrojone plastry warzyw piecze się w piekarniku.
Obiad z warzywami
Warzywa najczęściej podaje się do obiadu na ciepło np. marchewka z groszkiem, buraki na ciepło lub na zimno np. sałatki, surówki. Bakłażana, cukinię oraz paprykę można upiec na grillu i podać z grillowanym mięsem np. karkówką lub kurczakiem. Brokuły lub kalafiora po ugotowaniu zalewa się zasmażką z bułki tartej i masła lub sosem czosnkowym. Kukurydza, oliwki i szpinak to dobry dodatek do domowej pizzy i zapiekanek. Warzywa doskonale komponują się z mięsem, rybami, ryżem oraz makaronem. Z warzyw można także robić farsz np. do kurczaka, kaczki, pierogów, pasztetów, naleśników, gołąbków lub krokietów. Warzywa z patelni grillowej najlepiej doprawiać czosnkiem, solą, pieprzem oraz aromatycznymi ziołami jak: oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn lub zioła prowansalskie.