Dania mogą opierać się na jednym głównym składniku lub być skomponowane z
wielu grup żywności. Do dań mącznych możemy zaliczyć: makarony, naleśniki, racuchy czy pierogi. W daniach mięsnych używane są najczęściej: wieprzowina, drób lub wołowina. Niektórzy wykonują też dania z jagnięciny czy dziczyzny. Głównym składnikiem wielu dań są warzywa, np.:
-
ziemniaki – blin, kopytek i kartaczy,
-
cukinia – leczo,
-
pomidory, szczaw czy ogórki – zup.
Ryby są podawane najczęściej
w mącznej panierce lub solo. Popularnymi daniami jednogarnkowymi są: risotto, czyli ryż z dodatkiem warzyw i/lub mięsa, kaszotto, w którym ryż zastępowany jest pasującą do pozostałych składników kaszą albo różnorodne zapiekanki, w których często pojawia się żółty ser.
Dania narodowe i regionalne
Kuchnie w każdym państwie mają nieco odmienny charakter. Jednak niektóre bardzo się wyróżniają:
kuchnia włoska znana jest z pizzy i dań z makaronem, natomiast rosyjska z blin, pielmieni (pierogi z farszem mięsnym) czy boeufa Strogonowa.
Dania meksykańskie opierają się głównie na roślinach strączkowych, papryce i kukurydzy. W daniach hiszpańskich często pojawiają się owoce morza, oliwki i oliwa.
Dania indyjskie są rozpoznawane po bogactwie aromatycznych przypraw, np. pieprzu, curry, kolendrze, czarnuszce, goździkach, kolendrze czy kozieradce.
Kuchnia polska
Każdy region w danym państwie może szczycić się innymi potrawami. W Polsce Suwalszczyzna słynie z kartaczy, sękacza i mrowiska, Wielkopolska z pyrów z gzikiem i rogali świętomarcińskich, Podhale z moskali, oscypków i bundzu, Białowieża z haluszków, Lubelszczyzna z cebularzy, a tereny nadmorskie ze smażonych i wędzonych ryb. Nie można pominąć również klasycznych polskich
dań obiadowych, takich jak schabowy z ziemniakami i surówką czy pierogi z mięsem.
Dania wegetariańskie i wegańskie
Składnikiem
dań wegetariańskich nie mogą być: mięso, ryby i owoce morza. Wegetarianie unikają również różnych produktów pochodzenia zwierzęcego, np. smalcu czy żelatyny.
Dania wegańskie oprócz mięsa pozbawione są również produktów odzwierzęcych, takich jak nabiał, jaja czy miód.
W obu dietach posiłki tworzone są na bazie roślin: zbóż, nasion, orzechów, warzyw i owoców. Wegetarianie i weganie białko zwierzęce zastępują roślinnym. Jest go szczególnie dużo w roślinach strączkowych: fasoli, grochu, soi i soczewicy, produktach zbożowych: komosie ryżowej, amarantusie, ale też w niektórych wodorostach i sezamie.
W kategorii
dania zgromadziliśmy wiele interesujących i sprawdzonych przepisów na smaczne potrawy, którym nie sposób się oprzeć. Zachęcamy do wypróbowania!