Książka kucharska Aromatyczne świąteczne pierniczki

Trudno wyobrazić sobie święta bez bożonarodzeniowych pierniczków - ich smak i zapach to właśnie aromat świąt, a ich najróżniejsze kształty stanowią prawdziwą ozdobę stołu. Postanowiliśmy zebrać najlepsze przepisy na pierniczki z Gotujmy.pl, oto one!

Aromatyczne świąteczne pierniczki
fot. Fotolia

Trudno wyobrazić sobie święta bez bożonarodzeniowych pierniczków - ich smak i zapach to właśnie aromat świąt, a ich najróżniejsze kształty stanowią prawdziwą ozdobę stołu. Postanowiliśmy zebrać najlepsze przepisy na pierniczki z Gotujmy.pl. Zapraszamy!

Świąteczne pierniczki

Kiedy słyszymy słowo pierniczki każdy z nas ma inne skojarzenia: Toruń, katarzynki, korzenny smak i zapach, spotkanie przy kawie, dzieciństwo, Święta.  Wywołują uśmiech na twarzach, a ich smak potęguje ogrom pozytywnych odczuć. Towarzyszą nam w chwilach, na które szczególnie czekamy.

A z czym kojarzono je dawniej?

Przede wszystkim z bogactwem. Wszystko za sprawą składników piernikowej receptury, a dokładnie importowanych przypraw korzennych i bakalii. Pierwsze wzmianki o pierniku pojawiają się już w XIV wieku, a sama nazwa wywodzi się od przymiotnika  „pierny” - pieprzny i wiąże się z dodaniem do popularnego ciasta z mąki i miodu przypraw korzennych. Nie znamy dokładnej genezy powstania tej kompozycji smakowej. Wiemy jednak, że piernikarze pilnie strzegli tajemnicy formuł swoich wypieków. Cała procedura produkcji pierników była dość długa, choćby ze względu na konieczność leżakowania ciasta przez kilka miesięcy, a nawet lat. Powodowało to wzrost wartości tego wyrobu, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Tak więc ciasto piernikowe stało się symbolem dobrobytu.

Ciasto na pierniczkiPierniczki z lukrem
Zdjęcia: Fotolia

Specyficzne właściwości pierniczków
Pierniczkom przypisywano szczególne właściwości zdrowotne jak i społeczne. Uważano, że zawartość aromatycznych przypraw ma dobroczynny wpływ na układ trawienny, a miód wzmacnia organizm oraz konserwuje wypiek, który można przechowywać w chłodnym i suchym miejscu przez długi czas. W życiu społecznym używano ich do zaakcentowania wagi wydarzenia lub podkreślenia statusu osoby, której je podarowywano.

Wróćmy do teraźniejszości

Proces ewolucji formuł piernikowych nadal trwa. Różnorodność przepisów jest ogromna. Jednak podstawa jest ta sama: mąka, miód, przyprawy korzenne. Czas sporządzania piernikowych ciasteczek jest często czasem wspólnego przebywania bliskich osób obfitującym w dobrą zabawę.

Idą Święta!
Należy pomyśleć o przygotowaniu ciasta na świąteczne pierniczki. Zwyczajowo wyrabia się je zaraz po andrzejkach. Następnie przechowuje w chłodnym miejscu, aby mógł zajść proces fermentacji. Na kilka dni przed Świętami nasze domy wypełnia intensywny korzenny zapach, a kuchnia zamienia się w prawdziwe pole radosnej rywalizacji o najpiękniejszy pierniczek. Kategorie są różne: wielkość, kształt, kolorystyka, itp. Sposoby ozdabiania powodują, że bożonarodzeniowe pierniczki stają się prawdziwymi arcydziełami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.  Tak przygotowane ciasteczka zdobią nasze stoły, choinki bądź są pysznym upominkiem dla bliskich nam osób. Jako symbol dobrobytu i pomyślności w nadchodzącym roku nie powinno ich zabraknąć na świątecznych drzewkach.
Czas pokoju i radości

Kiedy gorączka przedświątecznych przygotowań ucichnie miło będzie w gronie bliskich osób rozkoszować się smakiem pierniczków, które sami przygotowaliśmy.

Nastaw ciasto na pierniczki! Zobacz jak to zrobić >>>


 



Przepisy z książki kucharskiej