Książka kucharska Przepisy na Tłusty Czwartek

Polecamy przepisy na słodkie pyszności idealne na Tłusty Czwartek - pączki, oponki, faworki, róże i wiele innych!

Przepisy na Tłusty Czwartek
fot. Fotolia
Polecamy przepisy na słodkie pyszności idealne na Tłusty Czwartek - pączki, oponki, faworki, róże i wiele innych!

Staropolska legenda głosi, że kto nie zje pączka w Tłusty Czwartek, temu nie będzie się wiodło przez cały rok. Lepiej więc nie kusić losu, zakasać rękawy i samemu przygotować pyszne wypieki.

Zwyczaje i obyczaje

Obecnie obchody tłustoczwartkowe  kończą się na zajadaniu sporej ilości pączków. Dawniej zaś, dzień ten pełen był ciekawych atrakcji, pochodów i hucznych imprez. Do jednych z najciekawszych należały marsze z głośną muzyką, a na czele występowały kolędnicze, zabawne figury. Do bardzo popularnych zwyczajów należała także pomyjka – czyli usługiwanie przy stole, które miało zapewnić pomyślność, dobrobyt i zdrowie. W dniu Tłustego Czwartku wszyscy, bez wyjątku usługiwali sobie i pomagali, każdej pani domu!

Co wybrać?

W kulinarnym świecie nie brak przepisów na tłuste smakołyki! Jaki najbardziej przypadnie Wam do gustu? Dla wielbicieli drożdżowych pyszności, polecamy puszyste pączki z słodkim nadzieniem w postaci konfitur, masy budyniowej, kremu czekoladowego czy bitej śmietany!
Łasuchom, którzy wolą delikatny, niewielki przysmak, oferujemy  faworki czy pięknie prezentujące się róże. W Tłusty Czwartek warto przyrządzić też serowe oponki idealne do kawy. Gotowe desery udekorować wystarczy śnieżnobiałym cukrem pudrem, błyszczącym lukrem, płynną czekoladą czy kolorowymi cukiereczkami!

W tej książce kucharskiej podpowiadamy jakie słodkie pyszności można zrobić z okazji tego najlepszego czwartku w roku.

Zobacz też film na którym pokazujemy jak zrobić serowe pączki: