Książka kucharska Pyza zdradza przepisy na dania z kurkami

Kurki to dobrze wszystkim znane i dość pospolite grzyby. Rosną od początku lata do późnej jesieni w lasach iglastych i liściastych.

Pyza zdradza przepisy na dania z kurkami
Jest ich kilka odmian różniących się nieco odcieniem, ale wszystkie są jadalne. Mają charakterystyczny lekko morelowy i ostrawy smak - możemy z nich wyczarować wiele bardzo smacznych potraw.

Grzyby, w tym kurki, powszechnie uchodzą za pokarm nie zawierający żadnych wartości odżywczych co nie jest prawdą. Grzyby awierają witaminy B, PP, A, D - kurki mają stosunkowo dużo wit.A i B1. Poza tym mają dużo białka - nazywa się je "białkiem lasu" i są też niskokaloryczne a na nasz przewód pokarmowy działają jak miotła wiążąc oraz usuwając zalegające resztki i toksyny. Owszem, są ciężkostrawne, ale jeśli nie mamy kłopotów z wątrobą to możemy się w pełni cieszyć ich smakiem.

Dodatkowym ich atutem jest to, że dobrze się przechowują w stanie surowym - oczyszczone, ale suche i nie płukane, możemy przechowywać w chłodnym miejscu nawet kilka dni. Grzybiarze wiedzą, że tam gdzie rośnie jedna kurka trzeba szukać ich więcej bo bardzo lubią występować całymi stadami i rzadko zdarza się znaleźć kurkę zaczerwioną.

Kurki możemy wykorzystywać do wielu dań. Nadają się nie tylko do zupy, ale także do jajecznicy, duszenia, jako farsz...możemy je marynować a nawet suszyć a potem zmielić i wykorzystywać jako bardzo aromatyczną przyprawę.

Przygotowując potrawy z kurek lub z kurkami musimy tylko bardzo dokładnie oczyścić je z resztek ściółki i piasku a potem przyrządzić pamiętając aby nie pastwić się nad nimi zbyt długo. Kurki nie lubią długiej obróbki cieplnej - zbyt długo gotowane czy smażone zamiast mięknąć stają się gumowate i niesmaczne. Możemy je także mrozić, ale najpierw trzeba je obgotować albo przesmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu - zamrożone na surowo gorzknieją.