Książka kucharska Domowe nalewki owocowe

W tej książce kucharskiej znajdziesz najciekawsze przepisy na doskonale domowe nalewki owocowe. Zobacz, jakie owoce będą idealne do przygotowania nalewki i dowiedz się, jak ją nastawić.

Domowe nalewki owocowe
fot. Adobe stock

Dlaczego warto robić nalewki owocowe?


Jednym ze sposobów na zatrzymanie smaku lata jest przygotowywanie nalewek - te, podobnie jak przetwory - najlepiej smakują właśnie poza sezonem.

Jeśli chcesz poznać ogólne zasady przygotowywania nalewek owocowych, musisz wiedzieć, że są różne szkoły: wg pierwszego sposobu owoce pestkowe drylujemy, natomiast inny sposób zakłada wykorzystanie owoców wraz z pestkami.

Jednym z najpopularniejszych domowych trunków jest nalewka z wiśni, popularnie znana jako wiśniówka. Możesz przygotować ją zarówno z samych wiśni, jak i łączyć je z innymi owocami lub wzbogacić smak przez dodanie odpowiednich przypraw.

Z jakich owoców można zrobić nalewkę?


Mamy naprawdę szerokie pole do popisu: z łatwością przygotujesz nalewkę z malin, jagód, wiśni, czereśni, truskawek, porzeczek, czarnego bzu, pigwy, mirabelek, śliwek czy owoców cytrusowych.

Najważniejsze, by owoce na nalewkę były czyste, dojrzałe i zdrowe.

Nie jest prawdą twierdzenie, że nalewka uda się tylko z soczystych owoców: przykładem jest tutaj nalewka mirabelkowa, która - z racji tego, że mirabelki mają niewiele soku - jest za to bardziej skoncentrowana jeśli chodzi o alkohol, którego w tym przypadku sok nie rozwadnia.

Czym wyróżniają się poniższe przepisy na nalewki?


Każdy z przepisów w tej książce kucharskiej jest inny i wyjątkowy, a co najważniejsze - sprawdzony. Pamiętaj, że im dłuższy czas dojrzewania nalewki, tym jej smak będzie bogatszy, dlatego naprawdę warto poczekać.

Zwłaszcza, że owocowe nalewki najlepiej smakują w długie, jesienne i zimowe wieczory, a niektóre z nich - jak chociażby nalewka malinowa - wspaniale łagodzi objawy przeziębienia. Trzeba tylko pamiętać, że domowa nalewka jest rodzajem alkoholu, zatem z wiadomych względów nie podajemy jej dzieciom.


nalewka z pigwy
Fot. Adobe