Książka kucharska Pancake Day, czyli tłusty wtorek

Podczas gdy my świętujemy Tłusty Czwartek, jego odpowiednikiem między innymi w Anglii jest Dzień Naleśnika.

Pancake Day, czyli tłusty wtorek
Podczas gdy my świętujemy Tłusty Czwartek, jego odpowiednikiem w Anglii jest Dzień Naleśnika.

Pancake Day jest obchodzony w ostatni wtorek przed początkiem postu, a mieszkańcy Anglii, Irlandii, Kanady czy Nowej Zelandii tradycyjnie w ten dzień zajadają się naleśnikami w różnych odsłonach.

Naleśniki stwarzają wiele pysznych możliwości, w tej książce kucharskiej zebraliśmy ciekawe przepisy na naleśniki na słodko i słono, klasyczne pancakes i wiele innych.

Zabawna historia

Według zwyczaju w krajach anglojęzycznych, na dzień przed Środą Popielcową Panie domu startują w naleśnikowym wyścigu! Ich zadaniem jest, dobiec do mety z patelnią w dłoniach. Na patelni znajdować się musi naleśnik, który zgodnie z zasadami należy podrzucić kilkakrotnie. Aby było weselej naleśnik ten musi wrócić na swoje miejsce. Zabawa ta jest dużą atrakcją dla wszystkich mieszkańców, a szczególnie dla dzieci!

Pyszne naleśniczki

W Dniu Naleśnika, mieszkańcy zajadają się różnymi odmianami tych doskonałych placków. Tradycyjny angielski naleśniki jest cienki, wypełniony najczęściej gulaszem mięsnym. Tak przygotowany posiłek, spożywany jest natychmiast po usmażeniu. Bardzo lubiane są także naleśniki wypełnione słodką konfiturą, masą orzechową czy pysznym kremem. Obsypane cukrem pudrem, polane syropem klonowym lub płynną czekoladą, stanowią przysmak idealny.

Podczas gdy my zajadamy pączki, chrusty czy oponki, Anglicy wolą naleśniki! Są one pełne smacznych i kalorycznych dodatków. Zapowiadają koniec karnawału i początek  40 – dniowego postu. Może warto wprowadzić tę naleśnikową tradycję również w naszych domach? Korzystajcie z zasobów kulinarnych zawartych tej książce kucharskiej. Zapraszamy!


Naleśniki toffi z twarożkiem i pomelo Ananasowe Pancakes Zielone naleśniki na ostro z papryczką