Książka kucharska Przepisy na domowe przetwory z owoców

Lato to czas owoców, z których możemy przygotować pyszne, domowe pachnące dżemy, konfitury, soki i marynaty. Przetwory przygotowane w domu smakują o wiele lepiej niż te kupione w sklepie a do tego są dużo zdrowsze. Sprawdźcie dlaczego warto w domowym zaciszu zrobić przetwory z owoców!

Przepisy na domowe przetwory z owoców
Jak wybrać owoce na przetwory?

Do naszych domowych przetworów wybierajmy sezonowe świeże, dojrzałe i zdrowe owoce. Na targowiskach, bazarkach w lecie znajdziemy truskawki, maliny, czereśnie, agrest, brzoskwinie, porzeczki, jagody z których możemy przygotować pyszne domowe przetwory. Pamiętajmy, aby przy wybieraniu owoców do naszych przetworów odrzucić te nadpsute. Kilka uszkodzonych owoców sprawi, że zepsują się nasze przetwory. Tuż po przyjściu do domu owoce, które wybraliśmy należy dokładnie umyć w zimnej wodzie i pozostawić do odsączenia.

W czym zrobić przetwory?
 
Do zrobienia domowych przetworów oprócz owoców potrzebne będą nam także słoiki typu twist z nakrętką. Słoiki do naszych przetworów mogą być nowe lub używane, ale starannie umyte, wyparzone i nie uszkodzone ani wyszczerbione.

Jak przygotować słoiki?

Aby wyparzyć słoiki i wieczka możemy włożyć je do garnka z zimną wodą, którą na wolnym ogniu doprowadzimy do wrzenia i wyparzać je przez około 5 minut. Drugą metodą jest ustawienie słoików na blaszce i wstawienie ich na parę minut do piekarnika nagrzanego do 100 °C. Dobrym sposobem na czyste słoiki do konfitur jest także przepłukanie ich spirytusem 70-procentowym. Alkohol niszczy wszelkie bakterie skuteczniej niż wrzątek. Po zakończeniu wyparzania, postaw słoiki w temperaturze pokojowej, aż do całkowitego wystygnięcia.

Czym doprawić przetwory z owoców?

Abyśmy mogli cieszyć się smakiem naszych domowych przetworów z owoców musimy je utrwalić. Pomocny będzie cukier, który jest najpopularniejszą metodą konserwowania owoców. Zasypane cukrem surowe owoce zachowują najwięcej swoich witamin. W dżemach częściowo cukier można zastąpić żelfiksem, który szybko zagęszcza przetwory.

Ilość cukru jaką dodamy do przetworu zależy przede wszystkim od ilości pektyn z owoców.  Najwięcej cukru zawierają konfitury, które otrzymujemy przez długotrwałe wysmażanie owoców w syropie. Mniej cukru mają dżemy.

Jak zamknąć i zwiększyć trwałość naszych przetworów?

Gotowe napełnione gorącym dżemem lub konfiturą słoiki zakręcamy i ustawiamy do góry dnem pozostawiając do wystygnięcia. Mniej słodkie przetwory np. syropy, kompoty, soki pamiętajmy, że należy pasteryzować.

Pasteryzacja to inaczej gotowanie przetworów. Najczęściej pasteryzuje się domowe owocowe kompoty, syropy, soki. Aby podczas pasteryzacji słoiki nie pękły, dno garnka najlepiej wyścielać np. ściereczką kuchenną lub gazetami.  Na dnie ustawiamy napełnione, zamknięte słoiki, nalewamy wody do 3/4 ich wysokości i gotujemy przez 15–30 minut od momentu zagotowania (czas zależy od wielkości słoików). Potem słoiki studzimy.

Innym sposobem jest zagęszczenie czyli usuwanie nadmiaru wody przez odparowywanie. W ten sposób przygotowuje się np. powidła, marmolady lub galaretki. Aby przyspieszyć proces zagęszczania, owoce należy gotować małymi partiami (do 2 kg) w dużych, płaskich naczyniach.

Przetwory nie lubią światła

Domowy przetwory z owoców przygotowane przez nas nie lubią światła i wysokiej temperatury. Gotowe przetwory najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu np. spiżarni lub piwnicy. Pamiętajmy, aby nie przechowywać naszych przetworów dłużej niż jeden sezon, po tym czasie tracą smak, kolor i stają się bezwartościowe pod względem odżywczym.

Poniżej znajdziecie przepisy na smaczne domowe przetwory z owoców.

Więcej przepisów na przetwory z owoców >>>