Ab ovo - czyli jajunio wg Buni
,,...O ty ! cudowny owocu kury,
o ty ! - najdroższy darze natury,
przysmaku , który Bogi jadają,
Witam cię jajo.....
....wielbię cię jajo...." ( 1905 r - autor nieznany ,,Oda do jaja" )
Nie sposób przecenić roli jajka w historii, kulturze czy sztuce. Rzymianie mieli zwyczaj rozpoczynania posiłków właśnie od jajka. Egipcjanie dekorowali jajka skarabeuszami nadając im symbolikę boskości. W chrześcijaństwie są symbolem odrodzenia, nowego życia - zmartwychwstania. Smakołyki te budzą także zachwyt wielbicieli jajek zrobionych przez złotnika Petera Carla Fabergé dla Cara Aleksandra III Romanowa. A mury Malborka są tak piękne i tak trwałe bo do zaprawy którymi je spajano używano właśnie jajek!
Cenne pyszności!
A w kuchni ? Wszędzie na całym świecie jajko jest cenionym produktem. Jada się jaja kurze, gęsie, kacze, strusie, przepiórcze, gołębie o żółwich nie wspominając.
Te cenne smakołyki są niezwykle kochane i cenione. Nic w tym nadzwyczajnego! Jajka są przecież niskokalorycznym źródłem pokarmu, zawierają cenne białko i antyoksydanty. Są bogate w witaminy A, D, E, K, a także witamin z grupy B, oraz potas, wapń, żelazo, cynk i magnez.
Jaja są wyśmienitym produktem do sporządzania prostych, szybkich i atrakcyjnych dań. Często są także głównym elementem łączącym niezbędne składniki niektórych potraw, nadają im odpowiednią konsystencję i strukturę.
W naszym kraju jajka stanowią najważniejszy przysmak Wielkanocnego stołu. Podawane są z żurkiem,
barszczem białym, w towarzystwie majonezu, chrzanu lub znakomitego farszu.
Wiele najsłynniejszych potraw świata nie powstało by gdyby nie jajko.
Zebrałam więc w tej Książce swoje jajeczne przepisy – zapraszam do skorzystania!